Haber

ABD’de Fox sunucusuna “Kongre baskını görüntüleri” verilmesine yönelik eleştiri

YENİ ABD’de Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy’nin 6 Ocak Kongre baskınına ait binlerce saatlik görüntüleri Fox News kanalının sunucusu Tucker Carlson’a verdiği iddiaları tartışma yarattı.

Önce Axios haber sitesinde, ardından Amerikan basınında yer alan habere göre, Kongre alt meclisi Sözcüsü McCarthy, Fox News kanalının sunucusu Carlson’a 41.000 saatlik görüntüye “özel erişim” verdi. 6 Ocak 2021 Kongre baskını.

Carlson’ın yapımcılarının birden fazla kamera açısı içeren görüntüleri almak için geçen hafta Capitol binasını ziyaret ettikleri iddia edilen haberlere göre, görüntülerin bazı bölümleri önümüzdeki hafta yayınlanmaya başlayacak.

“Bu görüntülerin özel kalması için hiçbir zaman meşru bir sebep olmadı.” Meclisin Demokrat üyeleri, bu ifadeyi kullanan Carlson’a görüş bildirilmesini eleştiriyor.

Demokrat Kongre Üyesi Adam Schiff, McCarthy’nin Kongre baskını görüntülerini “sağcı propagandacı” Carlson’a teslim etmesini eleştirdi ve bunun şeffaflıkla değil, “tehlikeli komplo teorilerini kandırmakla” ilgili olduğunu söyledi.

Temsilciler Meclisi İç Güvenlik Komitesi üyesi Demokrat Bennie Thompson, 6 Ocak kongre baskını ile ilgili olarak söz konusu malzemelerin “sorumsuzca kullanımının” güvenlik riski taşıdığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Başkan McCarthy, Fox sunucusu Carlson’a ve yapımcılarına, (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin hakkında sürekli olarak yanlış bilgi ve zehirli propaganda yapan bu hassas görüntülere erişim izni verdiyse, Amerikan halkına bunu neden yaptığına dair bir açıklama borçludur.”

Thompson, nihai raporu Aralık ayında açıklanan 6 Ocak Kongre baskınıyla ilgili soruşturmalara başkanlık etmişti. Fox sunucusu Carlson ise Komite üyelerini kongre baskını hakkında “yalan söylemekle” suçladı ve Fox kanalının “propaganda” niteliğinde olmakla suçladığı soruşturmaları televizyondan canlı yayınlamadığı için böbürlendi.

Konuyla ilgili şu anda bir açıklama yapmayan Meclis Başkanı McCarthy, Kongre baskınına ilişkin daha fazla görüntünün kamuoyuna sunulması gerektiğini belirterek, “Kamuoyunun bu konuda yaşananları görmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi. sözünü kullandı.

Amerikan kamuoyunda, Carlson’ın 6 Ocak Kongre baskını sahnelerine “özel erişim” konusunda tartışmalar devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu