Haber

Depremzedelere performans analizi uyarısı

Depremzedelere performans analizi uyarısı

MALATYA İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Onur Onat, binalarına performans analizi yaptırmak isteyen depremzedelerin panik içinde hareket etmemesi gerektiğini söyledi.

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler, 11 ilde büyük yıkıma ve binlerce can kaybına neden oldu. Bölgede depremin yaralarını sarmak için çalışmalar devam ederken, İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Onur Onat, binalarına performans analizi yaptırmak isteyen depremzedelerin panik içinde hareket etmemesi gerektiğini söyledi.

“Yetkili kurum ve kişilerden destek alınmalı”

Depremlerde evleri ve işyerleri etkilenen bazı depremzedelerin panik halinde hareket ettikleri için tacize uğradığına işaret eden Onat, “Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta, Malatya’da 27 Şubat’ta meydana gelen depremlerde 4 binden fazla bina yıkıldı. 50 binin üzerinde canımızı kaybettik.Bu varlıkların bir kısmı alındı ​​bir kısmı alınmadı.Bazı vatandaşlarımız elbirliğiyle hareket ederek bu durumu istismar etmek isteyenlerin tuzağına düşüyor.Vatandaşlarımız vasıfsız ve ruhsatsızların eline geçiyor. Panik içinde hareket ederek binalarını kontrol etmek isteyen insanlar var. İyi ki varlar” dedi.

“Performans analizi kolay bir iş değil”

Hasar derecesinin değişmesinde ciddi etkiler gözlemlediklerini kaydeden Onat, “Farklı üniversitelerde farklı kurumlarda hasar derecesi ile raporlar alınıyor. Özellikle farklı kurumların ağır hasara yol açtığı durumlarda değişiklikler söz konusu ve söz konusu oluyor. kaçınılmalıdır, çünkü insan hayatı söz konusudur.Performans analizi yaptırmak isteyen firmalar türemiştir.Performans analizi kolay bir süreç değildir.Bunlar çok önemli adımlardır.Performans analizine ihtiyaç duyan binaların zarar görmemesi gerekirdi. bununla ilgili ağır hasar orta hasarda tamir edilebilecek seviyede olması lazım ki bu işlemin yapılabilmesi için konu ile ilgili suiistimaller çok fazla hareket etmemenizi ve işin uzmanlarıyla iletişime geçmenizi tavsiye ederim dedi.

yunusemrehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu