Haber

En son 1970 yılında inşa edildi. Gemlik’in Toprak Haritası Oluşturuldu

Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, uygulamalarıyla çiftçilere destek olmaya devam ediyor. Gemlik’te belediyenin açtığı analiz laboratuvarı, ücretsiz fide dağıtımı, sulama havuzları ve hatları gibi uygulamalarla çiftçilere destek veren Önder Sertaslan’ın son hizmeti, en son 1970’li yıllarda hazırlanan ilçenin toprak haritasının güncellenmesi oldu. uzun süren çalışmalar sonucunda çiftçimizin hizmetine sunmaktayız. .

Gemlik Belediyesi, Uludağ Üniversitesi Ziraat Mühendisliği Fakültesi işbirliğiyle ilçedeki çiftçilere yol gösterecek bir kaynak hazırladı. İlçenin farklı bölgelerinden alınan toprak örnekleri kullanılarak hazırlanan ve ortaya çıkan haritalar, topraktaki mineral miktarını göstererek çiftçilere gerçek gübreleme ve ilaçlama uygulamaları konusunda yol gösterecek.

Başkan Sertaslan: “Çiftçilerimizin her zaman yanındayız”

Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, Gemlik Belediyesi’nin Çiftçi Belediyeciliği misyonuyla her zaman üreticinin yanında olduğunu ve bunu uygulamalarıyla da ortaya koyduğunu belirterek, “Çiftçilerimiz her yıl yapılan tarımsal uygulamalara milyonlarca lira harcarken, harcadıkları paralar da artıyor. Bilimsel dayanağı olmayan bu uygulamalar nedeniyle israf edilmektedir. Topraklarında hangi minerallerin eksik olduğunu bilmeyen çiftçilerimizin kalıtsal teknikleri kullanması veya başkalarından duyması hem zaman hem de ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Gemlik Belediyesi olarak göreve geldiğimiz günden bu yana çiftçi belediyeciliği misyonuyla hizmet vermekteyiz. Türkiye’de bir belediyenin açtığı ilk laboratuvarı kurduk. Bu laboratuvarda çiftçilerimiz çok uygun fiyatlara toprak ve yaprak analizleri yaptırabilmektedir. Üreticilerimize yeni bir çalışmanın tamamlandığının müjdesini vermek istiyorum. Uludağ Üniversitesi Ziraat Mühendisliği Fakültesi ile ortak çalışmamızla ilçemiz arazilerinin verimlilik ve mevcut kullanım durumunu araştırarak köy bazlı değerlendirme ve haritalama projesini hayata geçirdik. En son 1970 yılında hazırladığımız haritayı güncelleyerek çiftçilerimizin kullanımına yeniden sunduk. “Gemlik Belediyesi olarak her zaman çiftçilerimizin yanındayız” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu