Ekonomi

Gram altın kan kaybediyor, dolar yeni zirvesinde

Doların yükselişi ve güvenli limanlara olan talebin azalmasıyla birlikte altın fiyatları düşerek bir haftanın en düşük seviyesine yaklaşırken, yatırımcılar geleceğe dair ipuçları almak için aralarında ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell’ın da bulunduğu merkez bankası yetkililerinin açıklamalarını izleyecek. faiz oranlarının seyri.

Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı 1967 doları seviyesinde.

Altının gram fiyatı 1805, çeyrek altın 3 bin 14 liradan satılıyor.

DOLAR YENİ ZİRVESİNDE

Dolar her gün yeni zirvesini test ediyor. Bugün yeni zirvesi olan 28,52 TL’den başladı. Euro 30,50 TL’den başladı.

Doların yılbaşından bu yana yükselişi yüzde 52,68 oldu. Euronun yılbaşından bu yana yükselişi yüzde 52,38 oldu.

Euro ve dolar kurları yükselişini sürdürürken, Türkiye’nin 5 yıllık CDS’si düşüşünü sürdürüyor. Türkiye’nin 5 yıllık CDS’si geçen haftayı 365/370 seviyesinde kapattı.

AÇIKLAMALAR BELİRSİZLİKLERİ GÜÇLENDİRİYOR

Dünya ekonomileri enflasyonla mücadelede önemli mesafe kat etmiş olsa da, zafer ilan etmek için hâlâ zaman olduğuna ilişkin açıklamalar piyasalardaki belirsizlikleri güçlendiriyor.

Fed yetkilileri piyasalarda volatilitenin artmasına neden olurken, Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, fiyat baskıları azalmış olsa da enflasyonla mücadelede zafer ilan etmek için henüz erken olduğunu belirtti.

Fed İcra Konseyi Üyesi Lisa Cook da politika faizinin enflasyonun bankanın yüzde 2 hedefine dönmesini sağlayacak kadar kısıtlayıcı olmasını umduklarını belirtti. Cook, enflasyon hedefine ulaşılması için temkinli olmaya devam edeceklerini vurguladı.

GÖZLER FED BAŞKANINDA

Para piyasalarındaki fiyatlamalara göre bankanın önümüzdeki üç toplantıda politika faizini büyük ihtimalle sabit tutacağı tahmin edilirken analistler, Fed yetkililerinin açıklamalarının yatırımcıları temkinli olmaya yönelttiğini belirtti.

Analistler, Fed Lideri Jerome Powell’ın yarınki açıklamalarının önemine dikkat çekerek, geçen hafta işgücü piyasasına ilişkin açıklanan verilerin ardından Powell’ın konuşma tonunun varlık fiyatlarını etkileyeceğini bildirdi.

Öte yandan tahvil piyasalarında dün satış baskısının yeniden öne çıktığı görüldü. Fed yetkililerinin enflasyonla mücadelenin henüz bitmediğini ve ABD Hazinesi’nin bugün başlayacak tahvil satışları öncesinde vurgulamalarının ardından ABD 10 yıllık tahvil faizi yaklaşık 15 baz puan yükselerek yüzde 4,65’e yükseldi.

haber-aksehir.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu