Ekonomi

İstanbul Gelişim Üniversitesi “GreenMetric” sıralamasına 37. sıradan girdi.

İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ), “GreenMetric” sıralamasına ilk kez girerek “Enerji ve İklim Değişikliği” kategorisinde Türk üniversiteleri arasında 37. sırada yer aldı.

İGÜ’den yapılan açıklamaya göre, 2010 yılında Endonezya’da kurulan, yeşil kampüs ve çevresel sürdürülebilirlik üzerine çalışan “UI GreenMetric World University Ranking 2022” açıklandı.

Çevre bilinci konusunda küresel bir farkındalık yaratmayı hedefleyen GreenMetric, üniversitelerin sürdürülebilirlik çabalarını 6 kritere göre değerlendiriyor: kampüs konumu ve altyapısı, güç ve iklim değişikliği, atık, su kaynakları, ulaşım, eğitim ve araştırma.

“GreenMetric 2022” sıralamasında birinci olan İstanbul Gelişim Üniversitesi, bu 6 kritere göre toplam puana göre Türkiye’deki tüm üniversiteler arasında 65. sırada yer aldı. Sürdürülebilirlik çalışmalarıyla öne çıkan İGÜ, “Enerji ve İklim Değişikliği” kategorisinde 37. sırada yer alarak değerli bir başarıya imza attı.

Açıklamada, İGÜ’nün “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri”ni benimsediği ve başta çevresel sürdürülebilirlik olmak üzere her alanda sürdürülebilirlik çalışmalarına değer verdiği, üniversitenin ise doğal kaynakların etkin kullanımına yönelik uygulamalar yaptığı kaydedildi. Güç ve atık yönetimi kapsamında evrensel bir sorumluluk duygusu ile ilerlediği kaydedilmiştir.

Açıklamada konuyla ilgili görüşlerine yer verilen İstanbul Gelişim Üniversitesi Rektörü Dr. Bahri Şahin, dünyanın dört bir yanından prestijli üniversitelerin katıldığı “GreenMetric 2022” sıralamasında 1. sırada yer aldıklarını belirtti. sürdürülebilirlik ve çevre bilinci konusunda küresel farkındalığı artırmak.

Şahin, “‘Sıfır Atık Projesi’ kapsamında atık yönetim sisteminin daha etkin yönetimi, yağmur hasadı, ulaşım, eğitim ve araştırma alanlarındaki interaktif etkinliklerle önümüzdeki yıllarda daha üst sıralara çıkmayı hedefliyoruz.” terimleri kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu