Haber

Polonya Başbakanı Morawiecki, Almanya’dan Ukrayna’ya silah göndermesini istedi

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Alman hükümetini harekete geçmeye ve Ukrayna’ya her türlü silahı göndermeye çağırdı.

Morawiecki, Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) üyesi Alman siyasetçi Wolfgang Schaeuble’nin doğumunun 50. yılı nedeniyle Berlin’de düzenlenen törende konuştu.

Morawiecki, Kiev’in yenilmesinin yeni bir dünya savaşının başlangıcı olabileceğini belirterek, “Alman hükümetini kararlı adımlar atmaya ve Ukrayna’ya her türlü silahı vermeye davet ediyorum.” dedim.

Morawiecki, Ukrayna’nın desteğini engellemenin veya Kiev’e silah sevkiyatını geciktirmenin bir anlamı olmadığını vurgulayarak, “Ukraynalılar bugün sadece kendi özgürlükleri için değil, Avrupa’nın savunması için de savaşıyorlar.” terimleri kullandı.

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda 11 Ocak’ta ülkesinin Ukrayna sınırında bulunan Rzeszow şehrinde yaptığı açıklamada, “Uluslararası bir koalisyonun parçası olarak, Ukrayna’ya bir filo Leopard tankı teslim etmeye hazırız.” dedi.

Almanya, Leopard tanklarının Ukrayna’ya tesliminde önemli bir rol oynuyor çünkü Almanya’dan silah alan ülkelerin bu silahları üçüncü bir ülkeye ihraç edebilmesi için Berlin hükümetinin onayı gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu